Muharrem KAZER

Muharrem KAZER

SPORA DAİR

FUTBOLDA BELEDİYELER VE "HAKSIZ REKABET"

19 Ekim 2021 - 20:15

FUTBOLDA BELEDİYELER VE “HAKSIZ REKABET”

Ülkemiz genelinde belediyelerin futbol kulüpleri ile alana inmesi en başta haksız rekabeti ortaya çıkarmakta. Buradan başlayan sorunlar da gün geçtikçe büyümekte, büyük sıkıntıların yaşanmasına neden olmakta.


Belediyenin tüzüğünde “ halkın spor yapmasına olanak sağlamak, tesis yapmak, kulüp merkezi gibi yerler yapmak…”gibi şeyler var.

Ancak belediyeler ne yapıyor?

Kulüp kurarak, ekonomik gücü arkasına alarak adaletsiz olarak en önde yarışmaya kalkıyorlar. Doğal olarak diğer kulüpler onlarla yarışamıyor. Onlar şampiyon oluyorlar, başarılı oluyorlar. Bunla da övünüyorlar.

Bunu bireysel branşlar için yaptı mı sıkıntı olmuyor. Aksine pek çok gariban aile çocukları milli oluyor, hayatları kurtuluyor. Belediyeler bu konuda çok büyük te takdir kazanıyor ve sevap kazanıyor.

Ancak genelde yapılan göstermelik bütçeler, ya da  “0” bütçe. Sonrası ne olursa olun.


Ancak iş futbola geldi mii…. Olmuyor. Amatör için ele alalım. Birinde diyelim ki 1000 tl bütçe, diğerinde 1-2 gönüllü ile iş gidiyor. Ya  “0” BÜTÇE… Ya da belediyelerin vereceği maddi yardım….


Sonra gel yetiştir ve  yarış…..

Özellikle futbolda belediye kulüplerinde neden bu kadar ısrar ediliyor ki? Avrupa’da bunu göremiyoruz…

Bugün ülkemizde belediye kulüpleri çok fazla ön plana çıkmaya başladı. Bütün şehir kulüpleri tek tek kapanmakta, bunun yerini de belediye kulüpleri almakta.

Bu ise kentlerde bölünmelere neden olmakta ve Türkiye'nin futboluna, gençliğine darbe  vurulmakta…..


SON SÖZ

Sorun belli. Çözümün de en acil olarak, ülke genelinde belediyelerin asli olarak kucaklayıcı ve her kesime gücü paylaştırması. Kulüpler ile yarışma yerine, tüm branşlara hizmet eden bir kucaklayıcı kurum olmalı. Ancak bu şekilde ekonomik güç, geniş alana, adaletli dağıtılırsa pek çok alanda binlerce sporcu yetişir ve ülkemizin bayrağı da gönderde çok daha fazla dalgalanır.

Bu konuda en büyük hassasiyet yarınlarımız. Onlar için de ne yapsak az olsa gerek….

İyi Ve Sağlıklı Günler.

 

Bu yazı 4916 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum