Muharrem KAZER

Muharrem KAZER

SPORA DAİR

FUTBOL ALT YAPISI ÜZERİNE-1

18 Temmuz 2021 - 00:15Futbolda alt yapı ve eğitimi ile ilgili sorunlar birbiri ile ilişkili olmasına karşın farklı alanlar ile ilgili sorunlardır.

Köklü reformlar gerekli olduğu ülkemizde futbol alt yapısı için yeni ve süreklilik gerektiren bir çözüm şartı gerekli.


Bu konuda oldukça söylenecek ve yazılacaklar var elbet.

Ancak alt yapı sorunu da öncelikle, alt yapının modeli, yönetimi, organizasyonu ve imkanları ile ilgilidir.

Alt yapı eğitimi ile ilgili sorun ise alt yapı eğitim modeli ve yaklaşımlarını ve dolayısı ile eğitimci antrenörlerin formasyon ve yeterlilikleri ile ilgili bir sorunu ifade eder.

Alt yapıya ilişkin tüm ihtiyaçların karşılanmış olduğu, bina yapısından tutunuz saha, malzeme, sağlık ve sosyal imkanların sağlandığı ideal bir alt yapı organizasyonuna sahip bir kulüpte doğal olarak nesnel koşulların belirleyeceği göreceli de olsa iyi bir altyapı eğitimi ortamı oluşacaktır.


 Aslında temel olanları sağladıktan sonra en önemli olan konu ise işini çok iyi bilen ve işini çok iyi yapan futbol alt yapı antrenörü ile alanda olmak.

Çünkü alt yapı antrenörü sporcuyu ince ince işleyen ve şekle dönüştüren kişidir. Bu da 8li yaşlardan 15li yaşlara kadar sürer. Bunun için de alt yapı antrenörü yaş grubu özelliklerini de çok iyi bilmelidir.

Bu kadar emek, bu kadar zaman ve bu kadar birikim gerektiren bir meslek olması gereken alt yapı antrenörlüğü, temel sorun nedeni ile asla iyi bir konuma gelememektedir.

Üst yapı antrenörlüğü için bir geçiş yeri ve basamağı olarak algılanması ve bu algıya göre yürütülmesi …..

Kısaca alt yapı antrenörlüğü bir eğitim uzmanlığı alanı olarak ayrılması şarttır. Alt yapı antrenörlüğü de üste göre zordur. Çünkü farklı bilgi ve beceri ve de özellikle öğretim becerileri gerektirir.


İyi Bayramlar

 

Bu yazı 5033 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum