Muharrem KAZER

Muharrem KAZER

SPORA DAİR

AMATÖRDE MAÇLAR BAŞLAYABİLECEK Mİ?

28 Eylül 2021 - 09:16Bu soru yaklaşık 1 aydır amatör futbol camiası arasında çok sık sorulmaya başladı.

İlgili birimler  adım atmaya ve yeni tedbirleri tek tek  açıklamaya başaladı.Pandeminin devam ettiği dünya ve ülkemizde her alanda kalıcı hasarlar olduğu gibi amatör futbolda da hasarlar çok büyük…..

Manisa yerelinde baktığımızda en büyük sıkıntının tesis ve para olduğu görülüyor.
Manisa Gençlik spor Tesisleri içinde amatörün çilesini çeken 8 Eylül var. Bu sahada idman yoğunluğunu kaldıramaz oldu. Aynı anda 4 takımın  idman yapmaya çalışması çok üzücü ve Manisanın ayıbı..

Burada imdada yetişen Şehzadelerde açılmış olan Kasap Emin Kaçar Tesisleri oldu. Bir de Çobanisa ‘da yapılan sentetik saha. Uzak olması nedeniyle tercih edilmiyor. Askf denetiminde olan Ertuğrul Dilek’ten de elektrik parası istendiği ve servis sıkıntısı olduğu için amatör kulüpler pek tercih etmiyor. Buraya muhakkak servis imkanı sağlanmalı Bu da yeterli değil. Manisa Gençlik Spor ,Manisa Büyükşehir, Şehzadeler ve Yunusemre Belediyeleri acil, yan yana 5-6 sahanın olduğu kompleks şeklinde bir tesisi Manisa amatörüne kazandırırlarsa çok büyük bir sıkıntıyı da kökten çözmüş olacaklar.

Şu an bu yapılamıyor ise mevcutta olan hizmete verilmeyen saha ve tesisler amatörün de kullanımına açılmalı ve bu süreçte amatöre yardımcı olmalılar. Yoksa bu sorun her geçen gün büyümeye devam edecek.Yeni sezonda Amatör futbol için pandemi kuralları açıklandı. Başlama tarihinin belirsizliği  de ayrı bir sıkıntı..
Süper amatör küme takımları çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Ancak 90 takımı geçen kocaman bir birinci amatör küme var. Hakem sayısının da  yetersizliği de  ayrı bir sorun..


 Manisa Futbol İl Temsilcisi Behçet Atlı yeni sezonda değişim ve uygulamalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada,
“Bölgesel amatör Lig ve süper amatör ligi eşgüdüm dahilinde oynatmayı planlıyoruz. Birinci amatör kümede ise iki farklı seçenek üzerinde çalışıyor ve en kısa sürede kulüpler ile yapılacak toplantı sonrasında start vereceğiz.
Altyapı ligleri ile ilgili önceliğimiz, aşı ve PCR uygulama takviminden dolayı U18 sırasıyla U16 ve diğer liglerin planlanması yapılacaktır. Müsabakaların oynanabilmesi konusunda tüm futbol organlarının üstlendikleri görev ve sorumlulukları yerine getirmesini temenni ediyoruz ”açıklamasını yaptı.

SONUÇ

Amatörün pandemi koşulları içinde oynatılması için en önemli  üç sorunun acil çözümü şart. Birincisi belediyelerin yaptığı maddi yardımı en kısa sürede yapması, ikincisi de var olan tüm tesislerin amatörün kullanımı için gerekli olan düzenlemelerin yapılması. Sonra da Askf’nin acil olarak 1.nci amatör ile ilgili çözümlemeyi yapması şart.
 Acizane fikrim 1.amatör küme geçmişte 1 ve 2.amatör küme ligleri formatında kış ve yaz ligi gibi oynatılabilir.

Bunun dışında sahaların pandemi koşullarına uygun hazırlanması ve tüm futbol organlarının üstlendikleri görev ve sorumlulukları yerine getirmesi gerekli. Bu konuda Manisa tüm futbol organları ile büyük bir sınav verecek.

Başlaması en büyük temennimiz olan amatör başlayacak mı?

İyi Ve Sağlıklı Günler.
 

Bu yazı 4740 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum