Muharrem KAZER

Muharrem KAZER

SPORA DAİR

95 TAKIMLI 1.AMATÖR KÜME VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ ???

30 Haziran 2020 - 23:27


 
Koronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen süper lig 12 Haziran’da başlamıştı. Ancak alt liglerdeki 18 Temmuz tarihi dışında belirsizlik çözülmeye ve kararlar alınmaya başladı.
 
TFF 2 ve 3.ligin oynatılması kararını verdi.  Liglerin oynatılması yerine birinci takımın çıkartılıp, play-off oynatılarak ligin tamamlanmasının ve düşmenin kalkmasının daha uygun olacağı kanısındayım.
 
Süper amatör küme ve Bölgesel amatör ligin büyük ihtimalle bu hafta belli olacağı amatörde ikinci amatör küme  ise 3 farklı uygulama ile 2.amatör küme tescil edildi.
 
Manisa’nın da bulunduğu 23 ilin 2020-2021 sezonunda, Pandemi nedeniyle yarım kalan 2. amatör liglerinin 1. amatör Ligleri ile birleştirilmesi kararı alındı.
 
Alınan karar neticesinde Manisa 1. Amatör kümede 2020-2021 Sezonunda toplam 95 takımının yer alması bekleniyor. Alınan karar kimseyi mağdur etmedi.
 
Ancak, asıl mağduriyetler yeni sezon başlayınca ortaya çıkacak.
Tüm  Türkiye’de amatör takımların idman, maç ,korona testleri gibi sorunları….
Manisamızda 3-5 kuruş belediye yardımı ile liglerde mücadele etmeye çalışan takımlarımızın sayısı çok fazla. Bunun yanında sayıları 10’u geçmeyen sponsorlar ile mücadele eden takımlar.
Takımların hepsi 1.amatöre çıkmasına çıktı. Manisa merkezde yaklaşık 30 takımın koronavirüs önlemleri kapsamında idman, maç programları için tesis, soyunma  odası sorunları…..
 
İşte bunlar şimdiden kara kara düşündürüyor.
Manisa merkez için  düşünecek olursak ,amatörün mabedi olan ve yükün%90’nını çeken  8 Eylül sahası bakıma alınırsa…..
 
Elde kalan merkezde Ertuğrul Dilek ve zemini zımpara gibi olan Olimpiyat Stadı ile bu iş çözülemez. Çevre  mahalle sahaları  içinse  servis ücreti, sahanın ve tesislerin korona koşullarına uygunluğu….
 
SONUÇ
 
Herkes 1.amatör kümeye çıktı diye seviniyor. Sosyal medyada bol bol paylaşımlar yapıyor. Ancak, kulüplerin, yöneticilerin, amatör camiasındaki herkesin gelecek sezon işleri aslında çok zor.
 
 Türkiye’de her hafta uygulanacak ola korona testler ve maliyeti.????
 
Manisa En az 10 takımlı gruplar… Sabah sabah 9.00’da başlayan maçlar…
En az 5-6 süren lig  ve ekonomik yük ….Maalesef  Parası olan yöneticiler ve sponsorlu takımlar öne çıkacak.
En önemli 95 takım. Hepsi lige katılır mı? Katılırsa  daha önce  2.amatörde olduğu gibi  2 hafta sonra çekilir mi?
Manisa’da 95 takımlı 1.amatör kümede 2020-2021 sezonu. Bakalım görelim. İnşallah sonu toz duman olmaz.
 
Hepinize İyi Günler.
 
 
 

Bu yazı 295 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum