TÜRK EĞİTİM SENDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

Türk Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Hamit Aydın, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili açıklama yaptı.

TÜRK EĞİTİM SENDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ AÇIKLAMASI
24 Kasım 2021 - 10:30


Aydın, “İlk emri “Oku” olan bir dinin, ilim Çin’de de olsan gidiniz alınız diyen bir peygamberin, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum diyen bir halifenin, alimlerin atının ayağından sıçrayan çamur muhteremdir” diyen bir milletin, dünyanın her yerinde öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer üyeleridir diyen bir milletin temsilcileriyiz. Aslında medeniyetimiz ilme ve âlime çok büyük değer vermektedir. Bugün 24 Kasım. Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmen unvanının verilmesinin yıl dönümü. Başöğretmenimizin açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürüyen tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun. Bu ülke ve medeniyet, gerçek kalkınma ve gelişme hamlesini günümüzün münevver ve mütefekkir en geniş kitlesi Öğretmen sayesinde gerçekleştirebilir” dedi.
Son yıllarda yapılan yanlışlıklar hem öğretmenin itibarını zedelediğini hem de Türkiye’nin eğitim hamlesinde başarılı olamamasına neden olduğuna dikkat çeken Aydın, “Değerli Öğretmenim. Yıllardır toplumda itibarsızlaştırılmaya maruz bırakıldın. Öğrenci ve veli şiddetine maruz kaldın. Suçsuz yere şikâyet edildin. Seni koruması gereken bakanlığın seni haksız yere sürekli eleştirdi. Bakanlığın yanlış politikaları nedeniyle sürekli İtibar kaybettin. Fikir ve düşünce farklılığın nedeniyle fişlendin. Yöneticilik hakkın elinden alındı, alın terin, emeğin çalındı. Atanmak için seni birilerine mahkûm ettiler. Ekonomik olarak çöktün. Enflasyon karşısında ezildin. Kimi zaman güvercine benzettiler. Kimi zaman mobbinge maruz kaldın. Sürekli eğitim sistemi değişti, Başarısızlığın faturası sana kesildi. Siyasal kadrolaşma yüzünden hak ettiğin değeri bulamadın. Sen ise ben sadece öğretmenim dedin. Bunca itibarsızlaştırma sonucunda motivasyonumuzun ve performansımızın asıl kaynağı, bu güzel ülkenin geleceği olan güzel çocuklarımıza duyduğumuz sevgimizdir. Gölge etmeyin başka ihsan istemez. Yurdumuzun, ilimizin en ücra köşesinde körpe dimağlar İstiklâl Marşımızı söylüyorsa; biliniz ki orada kendisini ülkesine adamış vefakâr cefakâr öğretmenler vardır. Yine bu güzide mesleği icra ederken karşılaştığımız pandemi sürecinde de birçok kamu çalışanı gibi büyük fedakârlıkta bulunanlardan biride yine öğretmenlerdi” dedi.
Aydın, “Herkesin evinden dışarı çıkmaya korktuğu, pandemi kısıtlamalarının başladığı 16 Mart 2020 den itibaren, on binlerce öğretmen, Vefa Destek Gruplarında görev yaparak,” Öğretmenler yatıyor” diyenlerin anne babalarının da arasında olduğu milyonlarca vatandaşımıza devletin şefkat eli olarak uzandılar. Maskenin kıymete bindiği, ülkelerin birbirinden maske çaldığı dönemlerde, meslek liselerinde halk eğitim merkezlerinde milyonlarca maske ve siperliği, tonlarca dezenfektanı, tıbbi tekstil ürünlerini, hatta solunum cihazlarını kısa sürede üretip devlete teslim edenlerde öğretmenler ve eğitim çalışanları idi. Öğretmenlerimiz, EBA altyapısının yetersiz kaldığı dönemde, dijital beceri ve imkânlarını hiçbir destek almadan kendi imkânlarıyla geliştirerek uzaktan eğitim yaptılar. EBA TV ye erişemeyen taşradaki öğrencilerin evlerine kadar gidip, televizyonlarının frekans ayarlarını yapanlar, hatta imece usulü ile televizyon alarak, ihtiyaç sahiplerine teslim edenlerde yine öğretmenlerdi. Salgın döneminde, denetim ekipleri ve filyasyon çalışmaları gibi birçok hizmette görev yapanlarda öğretmenlerdi. Tatil döneminde telafi eğitimi yaparak, çocuklarımızın kesintiye uğrayan eğitim sürecini iyileştiren yine öğretmenlerdi. Öğrenci velileriyle her gün iletişim kurarak çocuklarımızın öğrenme motivasyonlarını canlı tutan öğretmenlerdi. Bu 24 Kasım da Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere görevleri başında şehit edilen ve ebediyete uğurladığımız tüm öğretmenlerin manevi huzurunda saygı ile eğiliyor, yetişmemizde emeği geçen, eğitim meşalesinin sürekli yanmasını sağlayan fedakâr eğitimcileri rahmetle anıyorum. Görevi başında bulunan arkadaşlarıma sağlıklı ve mutlu bir iş hayatı ve ömür diliyorum” diye konuştu.


Konuşmasında Öğretmen Tevfik Bey ve Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz’ı hatırlatan Aydın, “Öğretmen Tevfik Bey; “Tevfik Bey’e minnet borcum vardır. Bana yeni bir ufuk açtı” Bir öğretmen bir milletin kaderini değiştirebilir. Nasıl Mı? Mustafa Kemal Yetiştirerek. Mustafa Kemal’in Türk tarihi, Milliyetçilik, Hürriyet düşüncesinin oluşmasında etkili olan Manastır Askeri idadisinden öğretmeni; Topçu Kolağası Mehmet Tevfik Bey, Ali Fuat Cebesoy’un, “değerli ve milliyetçi bir Türk subayıydı. Türk tarihini iyi biliyor ve öğrencilerine tarih zevkini veriyordu. Atatürk, Türk tarihini bütün genişliği ve derinliği ile kavramış bulunan hocasından daima saygı ile söz etmiştir. Bir gün bana: ‘Tevfik Bey’e minnet borcum vardır. Bana yeni bir ufuk açtı’ demiştir” şeklinde tanıttığı Kol Ağası Mehmet Tevfik Bey (1865-1945)’in Atatürk’ün derin tarih bilgisi ve bilincinin oluşmasında baş mimar olduğu kesindir. Atatürk, bu değerli öğretmenine beslediği şükran ve minnete, onu milletvekili adayı göstererek ve Beşinci Dönem Diyarbakır Milletvekili olarak Meclise girmesini sağlayarak karşılık vermiştir. Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz; Her Türk gibi tayin yeri açıklandığında; Vatan görevi, bayrağın dalgalandığı her yer vatandır. Dedi. Bayrağı göklerde tuttu. Babası inşaat işçisi yani amele idi. Köyde çalışırdı. Yoksulluk ve yoksunluk içinde Necmettin’i büyüttü. Öğretmen yaptı. Şehit olduğu yaz nişanı yapılacaktı. 23 yaşında idi. Bir köy okulunda yoksulluk içinde okudu. Bir köyde yoksul çocuklara umut ışığı oldu. Gümüşhane-Torul Demirkapı köyünde başlayan umut, Şanlıurfa-Siverek Çiftçi başı köyünde ülkenin geleceği çocukları cehalete karşı eğitirken, Vatan ve Bayrak sevdasını yüreklere kazırken PKK’lılar tarafından 16 Haziran 2017’de ata toprağına dönüş yolunda şehit edilerek söndürülmeye çalışıldı. Babası en büyük dersi verdi Allaha hamd ediyorum. Oğlumu Vatanıma bağışladım. Vatan sağ olsun, devletimiz var olsun. Benimde bayrağımızda bir damla kanım oldu.” diyerek yeni Necmettinlere umut oldu. Emek ve kattıkları değer için ve ismini nakşedemediğim tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor, Öğretmenliğin toplumda hak ettiği değer ve seviyeye ulaşması için mücadeleye devam edeceğiz. Öğretmene verilen değer aslında çocuklarımıza verdiğimiz kıymettir. Çocuklarımız ülkemizin geleceğidir. Bu geleceği inşa edecek olanlar ise öğretmenlerdir. Yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen özlük ve mali hakları hususunda çağdaş toplumun gerektirdiği şekilde sosyal yaşamını sürdürememesine rağmen Ülkemin aydınlık yarınlara ulaşması için seferber olan tüm meslektaşlarımın ve eğitimin tüm kademesinde çalışan emekçilerin öğretmenler gününü/günümüzü en kalbi duygularımla kutlar, Türk Eğitim Sen olarak her durum ve şartta eğitimcinin yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Öğretmenim sen olduğun için ülkemin geleceğinden umutluyum. Haydi hep birlikte aydınlık yarınlara” diye konuştu.
+3


Bu haber 499 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum