ŞEHZADELERDEN OTİZMLİ ÖĞRENCİLERE ENGELSİZ EĞİTİM MERKEZİ

Şehzadeler Belediyesi ve Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi işbirliğiyle açılan “Karaağaçlı Engelsiz Eğitim Merkezi”, ilçedeki 21 yaş üstü otizm ile hafif ve orta düzey zihinsel engelli öğrencilere hizmet verecek.

ŞEHZADELERDEN OTİZMLİ ÖĞRENCİLERE ENGELSİZ EĞİTİM MERKEZİ
27 Eylül 2021 - 15:18


Karaağaçlı Mahallesi’nde yer alan Şehzadeler Belediyesi ek hizmet binası 5 derslikli “Karaağaçlı Engelsiz Eğitim Merkezi” haline dönüştürülerek, yapılan açılış töreninin ardından otizm ile hafif ve orta düzey zihinsel engelli öğrencilere eğitim vermeye başladı.  Açılış törenine Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Gencay, Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi Müdür Vekili Orhan Çelik, Şehzadeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ramazan Şevik, Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcıları Mustafa Tire ve İlknur Talay katıldı.  Törende konuşan Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Gencay, Manisa Otizm Derneği’nden gelen talep doğrultusunda çalışmalara başlanarak, Şehzadeler Belediyesinin vermiş olduğu destek ile kısa sürede Engelsiz Eğitim merkezi’mizin açılışını gerçekleştirdiklerini kaydetti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Gencay, “Manisa Otizm Derneği Başkanımız Arife Güngör, yetişkin ortaöğretim çağı dışına çıkmış ancak yetişkin eğitimi alamayan özel çocuklarımız için bir kurs düzenlenmesini bu çocuklarımızın hayata kazandırılmasına aileleriyle birlikte hoş vakit geçirmelerini talep etmişti. Biz de Şehzadeler Belediyemizle işbirliği protokolü yaparak böyle bir proje hazırladık. Engelsiz Eğitim Merkezimiz Karaağaçlı’da bugün itibariyle başladı. İnşallah çocuklarımız için en iyi eğitimi gerek el sanatları gerekse spor ve müzik alanında sunacağız. Bugün 21 çocuğumuz başladı ancak her geçen gün sayısı artıyor. Çocuklarımızı özellikle taşımalı projesi içerisine aldık. Bunlar buraya yine Milli Eğitim Bakanlığımızın yönetmeliğini uygun bir şekilde özel eğitim çocuklarının taşınmasıyla ilgili proje kapsamında taşınıyor. Ve belki Türkiye’de ender projelerden birisidir.  Biz özellikle Şehzadeler Belediye Başkanı Sayın Ömer Faruk Çelik’e çok teşekkür ediyoruz.” dedi.
DERSLİKLERE ŞEHZADELERİN İSMİ VERİLDİ

Şehzadeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ramazan Şevik ise Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in verdiği talimat doğrultusunda Karaağaçlı Mahallesindeki belediye ek hizmet binasının Engelsiz Eğitim Merkezi haline getirildiğini söyledi. Şevik, “Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzle beraber bir çalışma yaptık.  Bu çalışmanın sonucunda bugün de bu mutlu sona ulaştık, ailelerimiz de çok mutlu oldu. Çünkü burada 21 yaşını geçen okul hakkı olmayan bireylerimizi burada el sanatlarını öğretmek hem de onların güzel bir vakit geçirmesini sağlamak amacıyla kursları açtık. Açılan 5 dersliğe de Manisa’da yetişmiş olan Şehzadelerin isimlerini vererek onların isimlerini dersliklerde yaşatıyoruz.” dedi. Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi Müdür Vekili Orhan Çelik ise ilçedeki 21 yaş üstü otizm ile hafif ve orta düzey zihinsel engelli öğrencilerin açılan 5 derslikte eğitim alacağını belirterek “ Şu anda 21 tane öğrencimiz 14 tane de konusunda uzman eğitmenimiz, iyi bir eğitim ortamında onlara gerekli bilgileri gerekleri donanımlarını aktaracaklar. Öğrencilerimiz, el sanatları, spor, müzik ve görsel sanatlar alanlarında eğitim alacaklar. Bu yaş gurubu davranışlarını öğrencilere kazandırmaya çalışacaklar. “şeklinde konuştu. Şehzadeler Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezine teşekkür eden Manisa Otizm Derneği Başkanı Arife Güngör, “Çocuklarımız için farkındalık adına büyük bir gelişim. Hem sosyalleşmek hem de el becerileri gelişecek.” dedi.


 
Bu haber 1067 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum