Manisa Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı 79.ncu kan bağışında bulundu

Manisa Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı kan bağışında rekora gidiyor. 79’uncu kan bağışını yapan Vali Yardımcısı kan bağışı çağrısında bulundu.

Manisa Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı 79.ncu kan bağışında bulundu
18 Haziran 2021 - 22:28


 Sandıkçı salgın döneminde kan vermenin önemine değindi.  Hayri Sandıkçı şu ifadeleri kullandı: “Vatandaşlarımızı sosyal sorumluluk üzerinden kan vermeye davet ediyorum. Çünkü üretilemeyen hayati bir şey. İnsanlardan alınarak anacak kullanılabiliyor. Özellikle salgın döneminde çok ihtiyacımız var. Bunun için sağlıklı kişilerin kan vermesi lazım. Eğer biz başımıza bir şey geldiğinde kan bulmak istiyorsak, bizlerde kan vermemiz gerekiyor. İnsanlarımızın duyarlı olması gerekiyor.  Ben de sürekli kan veriyorum. Bu benim resmi kayıtlarımdaki 79’uncu kan bağışım. Sağlığım el verdiği sürece kan vermeye devam edeceğim. Kan vermenin çok faydası var. Salgın döneminde de daha çok önem arz etti. Kovid hastaları için özellikle immün plazma bağışı büyük etken. Hastaların iyileşmeler o noktasında büyük bir önemi var. Herkesi bu bağışı yapmaya davet ediyorum. ”Manisa Kızılay Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. İsmet Nardal, salgın döneminde kan ve immün plazma bağışı ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.   Bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle bütün sistemlerin çöktüğünü vurgulayan Nardal, “Bir çok kişi salgın döneminde kan vermekte sıkıntı  duyuyordu.  Bir araya gelmeye korkuyorlardı.  Salgın döneminde kan almakta büyük sıkıntılar çektik.  Dolayısıyla hastanelerin kan ihtiyacı karşılanmadı. Ameliyatlar yapılamadı. Kanserde tedavi de sıkıntılar çekiliyor. Hastaneler daha çok Kovid-19 hastalığı ile ilgilenmiyor.” dedi.
Salgın döneminde kendilerine en çok immün plazma lazım olduğunu kaydeden Nardal, “İmmün plazmayı Kovid hastalığını geçirmiş kişilerin antikorlarının alınmasıyla adlandırıryoruz. Sağlık Bakanlığımızın talimatıyla bizde bu kanı alıyoruz. Biz bakanlığımız ile birlikte çalışıyoruz. Kovid-19 hastalığı geçirenleri takip ediyoruz. Onları telefon ile çağırıyoruz. Belli bir müddet sonra onların plazmasını alıyoruz. Çünkü bunu hastaneler bizlerden talep ediyor. Bizde bunu karşılamaya başladık. Manisa’da iki cihazımız var. Bizler bu immün plazmayı alıyoruz ve ihtiyaç duyulduğunda Türkiye’nin her yerine gidiyor.  Bu bağış zaman zaman azaldı fakat şimdi tekrardan alıyoruz. Kişileri aracımızla alıp tekrardan evlerine bırakıyoruz. Böyle bir imkanımızda var” diye konuştu.
Hastanelerinde girişimiyle hasta yakınları da kan vermeye başladığını belirten Nardal, “Bu da bizi çok mutlu ediyor. Vatandaşlarımızın yasaklarda da kan verme imkanı var.  Kan stoklarımız eskisine döndü.  Kan talebinde hastanelerimiz talebi karşılanıyor. Her kurumun, basının bizleri desteklemesini bekliyoruz. Ekiplerimiz ilçelerimizde de kan alıyor. Çok güzel bir sistem kurduk. Manisalılar kan bağısında oldukça hassastır. Pandemide sıkıntılar nedeniyle ilk zamanlarda azalmalar oldu. Fakat şimdi ben kan ihtiyacında aylık hedefimiz tutturuyorum. Kan sürekli bir ihtiyaçtır. Aylık hedefim 5 bin 500 ile 6 bin 600 arasındadır. Biz bu hedefi her zaman yakalıyoruz. Ayrıca koronavirüs geçirenler sağlıkları yerindeyse bir ay sonra kan verebilir.  Aşı olan vatandaşlarımız var. Onlar ise 7 gün sonra kan verebiliyor” dedi.
Bu haber 983 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum