Manisa'da 34. Ahilik Haftası kutlandı

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı 51 yıllık matbaacı Hilmi Nevzat Karaoğlanlar (81) yılın ahisi seçildi. 

Manisa'da 34. Ahilik Haftası kutlandı
14 Eylül 2021 - 14:05

İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı önünde çelenk sunma töreni gerçekleşti. Ardından Bedesten’e kadar mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleşti. Programa Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, MHP Manisa İl Başkanvekili Murat Taşkıran, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın katıldı. 

Şehzadeler Belediyesi Bedesten Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Hasan Geriter,  UNESCO, doğumunun 850. yıl dönümüne denk gelen 2021 yılını Ahi Evran Yılı ilan etmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN da 2021 yılını “Ahi Evran Yılı” olarak duyurmuştur. Ahilik felsefesinin kurucusu olan, bizlere büyük bir miras bırakan, ticaretimize yol gösterici kurallar koyan Ahi Evran’ı ve bu kültürün yaşatılmasına katkı sunan tüm Ahileri saygı ve rahmetle anıyorum. Ahiler ve Ahilik; ülkede halinden memnun, geleceğinden emin, inanmış ve yararlı işlere yönelmiş mutlu kişilerin oluşturduğu bir esnaf kitlesi, güçlü ve yaygın bir orta sınıf oluşturmuştur. Çağımızın, hasreti çekilen “sanat, ticaret ve iş ahlâkı” yanında, kooperatifçilik, sendikacılık, sosyal güvenlik, standart üretim, kalite ve fiyat kontrolü gibi başlıca sorunları asırlar boyu rahatlıkla ve başarıyla çözümlemiştir. Bugün de aynı başarıya ulaşabilmemiz için, mutlaka Ahiliğin öngördüğü ideal insan tipinin yetiştirilmesi gerekir. Çalışan, üreten, alın teri ve emeğe saygı gösteren, kul hakkını gözeten, helâl-haram ayrımını yapabilen, yaratılmışları yaratandan dolayı seven, fedakârlık ve cömertlik yapan insanların yetiştirilmesi ahilik sisteminin dünyada model olması açısından önemlidir” dedi. 
 Esnaf ve sanatkârların ülkemizde üretilen mal ve hizmetlerin yaklaşık üçte birini, toplam istihdamın yarıdan fazlasını karşıladığını, bu anlamda ülke ekonomisinin omurgasını oluşturduğunu vurgulayan Geriter, “Ancak dünya üzerindeki finansal sistem; dev yatırımları, ışıltılı AVM’leri, herkesi ayrıştıran tüketim alışkanlıklarını destekliyor. Biz de bu düzen içinde, istihdamın azalmasına, piyasaların durgunlaşmasına karşı hayatta kalmamız için kendimizi yenilememiz ve güçlenmemiz gerekiyor. Dünya değişip gelişiyorken biz de değişip gelişmeliyiz. Geleneklerimize bağlı kalarak da değişmemiz mümkün.  Ahilikte hedef; usta esnaf ve sanatkar yetiştirmek ve böylece, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkiler kurarak “sosyal adaleti” gerçekleştirmekti.  Ahilik bu hedefe, sağlam bir teşkilatlanma modeli ve köklü bir eğitim sistemi aracılığıyla ulaştı. Bugün bizim de ihtiyaç duyduğumuz bu iki araca ulaşabilmemiz için tüm karar vericilerin bizlerle işbirliği halinde olmaları ve bizlere destek vermeleri gerekiyor. Özellikle 2020 yılı Mart ayından bu yana tüm dünyayla birlikte yaşadığımız pandemi nedeniyle esnaf ve sanatkârımız çok yara aldı. Devletimizin hem ülke genelinde hem de yerelde gösterdiği yapıcı ve olumlu çabanın artarak devam etmesini diliyor ve bekliyoruz. Esnaf ve sanatkarlara özel destek ve teşvik programları, uygun koşullu finansman imkânları, vergi ve sosyal güvenlik uygulamalarında kolaylık sağlama, Mesleki eğitim sistemimizin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, haksız rekabetin önüne geçilmesi gibi konularda verilecek destekler, esnaf ve sanatkarımızın daha fazla istihdam ve katma değer yaratmasını sağlayacaktır. Bu da ülkemizi daha güçlü hale getirecektir.  Ahilik kültürünü sadece belli gün ve haftalarda kutlamak yerine, günümüz koşullarına göre yeniden yapılandırmayı tam anlamıyla başarabilirsek yaşadığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacak ve toplumumuzun gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır” dedi. 


Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, eğitim sistemi yüzünden çırak ve kalfa bulmanın çok zor olduğunu açıkladı. 
Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Ahilik Haftasını kutladı, esnaf ve sanatkarın zor zamanda insanların yanında olan kişi olduğunu belirtti. Dönemin değişmesiyle beraber alışkınlıkların da değiştiğini kaydeden Vali Karadeniz, esnafın bu alışkanlıklara göre kendini ayarlaması gerektiğini vurgulayarak, “Müşteriyi memnun etmek için 20-30 yıl önceki alışkanları bir kenara bırakmalıyız. İnternette alışveriş artıyor. Esnaf da internete yoğunlaşmalıdır. Müşteri memnuniyeti esas alınarak insanların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde solursa başarılı olur. Ahilik kültürün önemli bir parçasıdır. Bu milleti millet yapan Ahiliktir” diye konuştu. 
Yunusemre Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından temsili Şed kuşatma gösterisi gerçekleşti.  Yılın ahisi seçilen matbaacı Hilmi Nevzat Karaoğlanlar’a ödülünü Vali Karadeniz takdim etti, Şeddini kuşattı. 
Halen Manisa Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın kayıtlı aktif üyelerinden olan Hilmi Nevzat Karaoğlanlar 1940 Manisa doğumludur. Vakıf İşhanı Zemin katında bulunan işyerinde, matbaacılık yapıyor. Babası da matbaacı olan Karaoğlanlar, babasının; “mesleği benim yanımda öğrenme, elin işinde çalışırsan daha iyi öğrenirsin” demesi üzerine, 1954 Yılında Manisa Gediz Matbaası ve yerel bir gazete olan Işık Gazetesinin matbaasında çırak olarak çalışmaya başladı. 1960 Yılında askere gidene kadar burada çalışmaya devam etti. Mesleğin tüm inceliklerini ustası “İzmirli Fahri Usta” dan öğrendiğini, ona minnettar olduğunu, kendi çıraklarını da aynı incelikleri öğreterek yetiştirdiğini söylüyor. Vatani görevini tamamladıktan sonra, Gediz matbaası yakınlarında kendi işyerini açtı. O yıllarda kullanılan makinelerin şimdikilere göre çok ilkel olduğunu söyleyen Karaoğlanlar o dönemdeki çalışma şartlarını şöyle anlatıyor:  “O zamanlar çekmeli prova tezgâhlarında önce gazetenin bir sayfasını basar sonra çevirip diğer sayfayı basardık. Sadece bir gazeteyi basmak için 4 hamle yapmamız gerekirdi. Saatte en fazla 1.200 adet gazete basabilir, sabaha kadar tezgâhın başında ayakta çalışarak basımı tamamlardık.” 1970 Yılında otomatik makine almaya karar vermesiyle işleri ve kazancı arttı. “Hayatım boyunca çok çalıştım. 4 kız, 1 erkek evlat babasıyım. Oğlumu genç yaşında kaybettim. Kızlarımın hepsini üniversitede okuttum. Hepsi kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü kadınlar” diyen Karaoğlanlar, pek çok çırak yetiştirdiğini ve birçoğunun da kendi işyerlerini açarak mesleği sürdürdüklerini belirtiyor. 81 Yaşında ve parkinson hastası olmasına rağmen her gün işinin başında olan Nevzat Karaoğlanlar, işlerini devredebileceği bir çocuğu olmadığı için, matbaasını 20 yıldır yanında olan, oğlu gibi sevdiği çalışanına devredeceğini söylüyor ve gençlere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Her ne işle meşgulseniz sevmeye çalışın. Alın teriyle kazanılan para kolay bitmez ama emeksiz kazanç kolay biter. Müşteri velinimettir, esnaflığın en önemli kuralı budur. Esnaflıkta bazen ay günü doyurmaz ama bazen gün ayı doyurur. Sabır, azim ve tevazuuyla çalışın.” 
Yılın kalfası seçilen Kırkağaç Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi olan 12 yıllık oto tamircisi Emin Kara’ya (28) ödülünü CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu takdim etti. Yılın çırağı seçilen Akhisar Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi 3 yıllık marangoz Ali Çelik’e (20) Başkanvekili Mehmet Güzgülü takdim etti. Ahi Evran ve Ahilik” İsimli Resim Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler: 1. Hüseyin Çakır (Köprübaşı İlçesi Borlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi), 2. Elif Zeybek (Soma İlçesi Soma Mesleki Eğitim Merkezi 9. Sınıf öğrencisi), 3. Çiğdem Turan (Yunusemre İlçesi İMKB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencisi)
Bu haber 1013 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum