İGC'DEN MANİSA'DA EĞİTİM

Avrupa Birliği finansal desteği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) iş birliği ile yürütülen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Akademisi ilk il eğitimine Manisa’da başladı.

İGC'DEN MANİSA'DA EĞİTİM
19 Eylül 2021 - 00:00
Anemon Hotel’de gerçekleşen Manisa merkez ve ilçelerde görev yapan gazeteciler, köşe yazarları katıldı. 2019 yılından beri uygulanan Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ‘Güçlü Gazeteci Özgür Medya’ projesinin önemli uygulamalarından biri olan Bölge İl Eğitimleri, yerel medyanın güçlenmesini hedefliyor. Düzenlenen eğitimde güncel mesleki gelişmeler 4 ayrı başlıkta katılımcılara sunuldu. Av. Birgül Değirmenci İfade özgürlüğü ve gazetecilerin hakları, Ahmet Buğra Tokmakoğlu- Yeni nesil medya yayıncılığı, Doç. Dr. Gökçen Başaran İnce medyada nefret söylemi ve ayrımcı dille mücadele ve Özgür Kurşun ise mobil araçlarla görüntülü habercilik konularında bilgi verdi. 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, gazeteciliğin çok zor bir meslek olduğunu açıkladı. Hangi iktidar olursa olsun gücü eline geçirmek istediğinde buna medyadan başladığını ifade eden Gappi, “Ama hiç kimsenin bu mesleği itibarsızlaştırmaya hakkı yoktur.  O zaman biz biraz kendimize bakacağız. Bu meslek demokrasinin 4. gücüdür ama onun da ötesinde bir meslektir. O zaman biraz daha fazla sahip çıkacağız. Kişisel donanımları artıracağız. Ve kişisel kavgalarımızı bir kenara bırakacağız. Yeni insanları bu meslekte tutmanın yollarını arayacağız” dedi. 
Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, İzmir Gazeteciler Cemiyetine Manisa’da bu eğitimi gerçekleştirdiği için teşekkür etti. Filizkan, bugünün basının çok zayıfladığını dikkat çekerek, “Güçlü basın diyoruz özgür basın diyoruz ama öncelikle kendi içimizde güçlülüğü sağlayamadığımız bir süreçte ne güçlü basın olur ne de özgür basın olur. Meslek gurupları bir olmalıdır” diye konuştu. 
Manisa’da 120 internet sitesinin bulunduğunu vurgulayan Filizkan, bunlardan sadece 10-12 tanesinin doğru düzgün çalıştığını, geri kalanının şantaj internetçiği yaptığını açıkladı. Filizkan, “Biz gerçekleri yansıtmak durumundayız. Biz aynayız” dedi.


Bu haber 1356 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum