BAKIRLIOĞLU"ÜZÜME İKİ LİRA PRİM VERİLSİN"

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, TMO kuru üzüm alım yerlerini ziyaret ederek, hem üreticilerin sıkıntılarını dinledi, hem de TMO yetkililerinden son durum hakkında bilgi aldı.

 BAKIRLIOĞLU"ÜZÜME İKİ LİRA PRİM VERİLSİN"
19 Eylül 2021 - 13:53 - Güncelleme: 19 Eylül 2021 - 13:54

 

Üreticiler, üzüm teslimi için iki ay sonrasına gün verildiğini fakat bu kadar bekleyecek durularının olmadığını borçlarının olduğunu ve ailen kuru üzümleri satmak zorunda olduklarını ve TMO’nun 9 numara üzümlerine 8 umara vererek kendilerini mağdur ettiğini dile getirdiler.

Geçtiğimiz günlerde fındık paralarının bir haftada, üzüm paralarının ise 21 günde ödendiğini gündeme getiren CHP Milletvekili Bakırlıoğlu üzüm üreticisinin yalnız bırakıldığını belirtti. 

TMO’nun alım depolarında sıra bekleyen üreticilerin sıkıntılarını dinleyen CHP’li Bakırlıoğlu açıklanan düşük fiyattan sonra bağlardaki yangını giderek büyüdüğünü dile getirdi.

Bakırlıoğlu Yaptığı açıklamada; çekirdeksiz kuru üzüm fiyatları beklentinin çok altına kaldı. Bu fiyatlarla çiftçi zarar etti. Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Yeşilköy Mahallesi’nde bağcılık yapan Halil Atilla, TMO’ya üzümü satamadığını ve açıklanan fiyatın kendilerini mağdur ettiğini belirterek, gözü gibi baktığı bin bir emekle büyüttüğü 10 dönümlük bağını tamamen köklediğine şahit olduk.

Çiftçiye Yalan Söylüyorlar

Günlerdir sesi çıkmayan AKP Manisa İl Başkanı Salih Hızlı üzümünüzü satmayın bekleyin diyor. Manisa’lı çiftçinin derdinden, çaresizliğinden bir haber sözde açıklama yapıyor. 

Üzüm paralarının teslimden sonra bir haftada ödeneceğini söylüyor.

Fakat TMO yetkilileri bize böyle bir talimat gelmedi diyor.

Teslim için iki ay bekle parasını 21 gün sonra al. Çiftçinin üç ay bekleyecek hali mi var.

Alacağı para borçları kapatmaya yetmiyor.

Bu çiftçi nasıl geçinecek, bağını gelecek yıla nasıl hazırlayacak bunu düşünen yok.

Satmayın Bekleyin Demek Kolay

Üretici haftalardır geçen senenin fiyatını altına 10 TL ile 11,5 TL arasında değişen fiyata üzümünü satmakta. İnsanlar keyfinden satmıyor. Üreticinin borcu var, ürünün toplattığı amele, gübresini, ilacını satın aldığı yer para bekliyor. Nasıl satmamasını beklesin.

CHP Manisa Milletvekilleri olarak sezonbaşından beri köy köy, kasaba kasaba gezerek çiftçinin, üreticinin sesi olmaya onların taleplerini dile getirmeye çalışıyoruz ifadelerine yer verdi.

Sorunun kısa zamanda çözümü için somut önerileri olduğunu ifade eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu önerilerini başlıklar halinde sırladı.

TARİŞ, Geçen Yıllarda Olduğu Gibi TMO Adına Alım Yapsın

TMO çekirdeksiz kuru üzüm alımı için 2 ay sonrasına gün veriyor. Çiftçinin iki ay bekleyecek hali kalmadı. Alımı hızlandırmak için TARİŞ devreye girmeli ve TMO adına alım yapmalı…

Kuru Üzüme en az 2 Lira Prim Verileceği İlan Edilsin

Geçen yıllarda kuru üzüm fiyatı 2 doların altına düşmedi. Çiftçi 17 lira fiyat beklerken 13 lira açıklandı.  Üreticinin zararının telafisi için çekirdeksiz kuru üzüme en az 2 lira prim verilmeli prim verilmeli

Üzüm Paralarının 8 gün içinde ödeneceğini Tarım ve Orman Bakanı Açıklasın

TMO fındık parasını 8 günde öderken üzüm paralarını 21 günde ödüyor. AKP Manisa İl Başkanı üzüm parası da bir haftada ödenecek dedi, fakat TMO böyle bir şey yok diyor.

İşin sahibi Manisa’lı Tarım ve Orman Bakanı üzüm paralarının bir haftada ödeneceğini açıklasın.

TMO Tüm Alım Noktalarında Üzümü Dökme Olarak Alsın

Bazı yerlerde dökme alım yapılırken, bazı yerlerde çuvalla alım yapılıyor. Salihli ve Turgutlu’da üzüm dökme alımıyor fakat Manisa’da çuvalla alım yapılıyor.

Çuval ve işçilik maliyeti çiftçinin sırtına biniyor. Bu nedenle tüm alım noktalarında üzüm dökme olarak alınmalı

Bu haber 1306 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum