151 ülkede toplamda 658 milyondan fazla doz aşı uygulandı

Dünya genelinde 658 milyondan fazla doz COVID-19 aşısı yapıldı

151 ülkede toplamda 658 milyondan fazla doz aşı uygulandı
06 Nisan 2021 - 00:08Dünyada koronavirüs aşılamasına ilişkin raporlara göre, 151 ülkede toplamda 658 milyondan fazla doz aşı uygulandığı ve küresel nüfusun yüzde 4,3'ünün aşılandığı açıklandı. Türkiye, en yüksek doz aşı uygulayan ülkeler arasında 7’inci sırada yer aldı.

Dünyada hızla yayılarak küresel bir sağlık tehdidi olmaya devam eden ölümcül koronavirüs salgınını durdurmak için tarihin en büyük aşılama kampanyası devam ediyor.

Ülkelerin resmi web sitelerinden ve resmi açıklamalarından salgına ilişkin verileri analiz eden Bloomberg, dünya genelinde dağıtılan ve uygulanan aşı dozlarının raporunu hazırladı.

Toplamda 151 ülkede 658 milyondan fazla doz aşı uygulandığı ve küresel nüfusun yüzde 4,3'ünün aşılandığı belirtilen raporda, ayrıca dünyadaki günlük aşı uygulanma oranının ortalama 16,5 milyon doz olduğu aktarıldı.

En fazla aşı uygulayan ülke ABD

COVID-19'a karşı en umut verici 9 aşının gelişimini takip eden Bloomberg, şu anda 151 ülkede sınırlı miktarlarda toplam 7 aşının kullanıldığını belirtti.

Raporda dünya genelinde uygulanan toplam aşı dozunun 165 milyon 53 bin 746'sının uygulandığı ABD'nin en fazla aşı uygulayan ülke olduğu belirtildi. ABD nüfusunun yüzde 25,5'inin aşılandığı aktarılırken, Çin'de ise 138 milyondan fazla doz aşı uygulandığı nüfusun yüzde 4,9'unun aşılandığı aktarıldı.

AB genelinde uygulanan 78 milyondan fazla doz aşının AB nüfusunun yüzde 8,9'unu kapsadığı ifade edildi.

ABD mayıs sonuna kadar tüm nüfusu aşılayacak

ABD'de, pandeminin başlamasından bu yana COVID-19 nedeniyle toplamda 31 milyondan fazla vaka ve 568 binden fazla ölüm kaydedildi.

ABD'de aşılama kampanyasının başlamasıyla mayıs ayının sonuna kadar tüm yetişkin nüfusun aşılanması hedeflenirken, aynı zamanda çocuklara aşı uygulanması konusunda klinik çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

ABD'de Pfizer-BioNTech ve Oxford-AstraZeneca aşılarının yanı sıra Moderna, Novavax, Sanofi ve Johnson&Johnson aşılarından toplamda 1 milyar 210 milyon doz sipariş edildi.

ABD'de en fazla aşı dozu uygulanan eyaletler arasında sırasıyla California, Texas, Florida ve New York'un geldiği belirtildi. Ülkede aşılama oranında ırksal eşitsizler yaşandığını söyleyen Bloomberg, beyaz nüfusun siyahilere oranla 1,7 kez daha fazla aşılandığını aktardı.

Çin'de günlük 4 milyondan fazla doz aşı yapılıyor

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin'de toplamda 136 milyon 677 bin doz aşı uygulandı. En yüksek doz aşı uygulayan ülkeler arasında ikinci sırada yer alan Çin'de nüfusun 4,9'unun aşılandığı belirtildi.

Çin, bir günde ortalama 4 milyondan fazla doz aşı uygularken, toplamda 300 milyon doz aşı sipariş etti. Çin'de 200 milyon doz sipariş edilen Pfizer-BioNTech ve 100 milyon doz sipariş edilen Fosun Pharma aşılarından uygulandığı belirtildi.
AB’de 79 milyondan fazla doz aşı yapıldı

AB'de 79 milyon 435 bin 98 doz aşı uygulanmasıyla nüfusun 8,9'unun aşılandığı, yüzde 5,2'sinin ise aşının her iki dozunu aldığı belirtildi. AB, koronavirüse karşı ilk kez geliştirilen ve yüzde 95 etkililiği olan Pfizer/BioNTech'in aşısından 500 milyon doz sipariş etti.

AB'de 65 yaşın üzerindeki kişiler için etkili olmadığı ve kan pıhtılaşmasına neden olduğu iddia edilen Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca aşısından ise 300 milyon doz sipariş edildi. AB ayrıca, Moderna, Sanofi, CureVac ve Johnson&Johnson aşılarından da sipariş ederek toplamda 1 milyar 835 milyon aşı tedariki sözleşmesi yaptı.


Bu haber 2987 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum