12 maddelik taksi genelgesi taksici esnafına dağıtıldı

Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 12 maddelik taksi genelgesini taksici esnafına dağıttı.

12 maddelik taksi genelgesi taksici esnafına dağıtıldı
27 Ekim 2021 - 16:36 - Güncelleme: 27 Ekim 2021 - 16:39

Taksi şoförlerinin uyması gereken kuralların yazılı olduğu görsel hazırladı. 12 uyarının yazılı olduğu görseller taksi duraklarına, taksi bekleme yerlerine ve yolcuların görebileceği diğer yerlere asılacak.
Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, “İçişleri Bakanlığımız tarafından Emniyet Genel Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu taksi esnaflarımızla ilgili çalışma yapıyoruz. İstanbul’da yaşanan kısa mesafe yolcu almama gibi sorunlar neticesinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz taksici esnafımıza yönelik yapılması gereken 12 madde hazırladı. Manisa İl Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Trafik Şube Müdürlüğümüz tarafından burada taksici arkadaşlarımıza yönelik haftalık olarak yaptığımız dezenfektan çalışmasında bilgilendirme amaçlı bunları dağıtıyoruz.  Taksici arkadaşlarımız bunlara araçlarında bulunduracaklar. Yapılacak olan denetimlerde bunların olması gerekiyor. taksici esnafımızın ceza görmemesi için bunlara uyması gerekiyor. taksici esnafımızın bu kurallara uymasını istiyoruz” diye konuştu. 
Karaağaç, Manisa Merkez’de 200 adet taksi olmak üzere il genelinde 500 civarında taksinin bulunduğunu hatırlattı. 
Görsellerde yer alan 12 kural: Sadece belediyeden aldığınız çalışma izni kapsamındaki bölgede faaliyetinizi yürütmelisiniz. Taşımanın başlangıcında taksimetreyi açmayı unutmamalısınız. Köprü geçiş, otoyol gibi yol kullanım ücretleri dışında ek ücret talep etmemelisiniz. Kısa-uzun mesafe, trafik yoğunluğu ve iklim şartı gözetmeksizin yolcunun seyahat talebini karşılamalısınız. Yerli ve yabancı yolculara aynı özende hizmet sunmalısınız. Yolcu farklı bir güzergâh belirtmediği sürece en kısa yolu tercih etmelisiniz. olcu gideceği adresi bilmiyorsa ona en kısa güzergâhı sunmalısınız. Yolcuyla gideceği adres veya güzergâh dışında diyaloğa girmemeye özen göstermelisiniz. Araç içinde sigara içmemeli ve yüksek sesle müzik dinlememelisiniz. Trafik kurallarına uymalı, emniyet kemerinizi mutlaka takmalısınız. Davranışlarınızda kamunun huzurunu gözetmelisiniz. Temizlik-maske-mesafe kurallarına uymalı, aracınızı temiz tutmalısınız. Görsellerde ayrıca, aksi şekilde davranan şoförlerle ilgili yapılan ihbarların, Kabahatler Kanunu ve Karayolları Trafik Kanunu kapsamında değerlendirileceği, çalışma izin belgesinin süreli veya daimi iptal edilebileceği hatırlatıldı.


Bu haber 1923 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum